http://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/obrazem-den-s-izs-pritahl-na-namesti-stovky-lidi-i-esenbaky-s-volhou-20140430.html

 

OBRAZEM: Den s IZS přitáhl na náměstí stovky lidí i "esenbáky" s volhou

Den se složkami Integrovaného záchranného systému na prostějovském náměstí TGM

Den se složkami Integrovaného záchranného systému na prostějovském náměstí TGM Autor: DENÍK/Martina Greplová

30.4.2014 17:47

Prostějov - Den se složkami Integrovaného záchranného systému (IZS) doprovázelo slunečné počasí. Omrknout výzbroj, výstroj či nezbytné pomůcky záchranných složek přišly stovky lidí.

 

„Aaaa, ta je těžká," ohodnotili kluci, kteří si ozkoušeli tíhu zbraní ve stanu kriminální policie a domů si na památku při tom odnesli vystřílené nábojnice i otisky vlastních prstů, o které se postarala daktyloskopie.

Kromě toho, že se příchozí seznámili s moderním vybavením jednotlivých skupin, měli možnost zatleskat okresnímu sdružení hasičů, kterému na náměstí ve středu přijel požehnat olomoucký arcibiskup Jan Graubner, dětem, které se zúčastnily soutěže Požární ochrana očima dětí nebo lidem, pro něž je posláním bezpečnost lidí a záchrana lidského života.

Plno bylo například u pyrotechniků vojenské policie, kde se děti i dospělí dozvěděli mnoho zajímavých informací třeba o munici z první a druhé světové války, která je stále život ohrožující, ačkoli je desítky let stará.

„Toto je munice, kterou vyráběly naše Škodovy závody a v roce 1938 ji potom Němci využili proti našim spojencům. Munice je stále k nalezení například ve vojenském prostoru Březina po vojskách Wehrmachtu," ukázal na stolek před sebou jeden z vojáků.

„ Tato munice je navíc daleko nebezpečnější než nová. Je totiž neustále ve stavu odjištění. Co se týká zneškodňování munice, nikdo z naší skupiny ještě nepřišel k újmě. Velkým pomocníkem je nám oblek SPS 10, který ochrání i při menším výbuchu," dodal účastník několika misí v Iráku.

Sběratelé připomněli Veřejnou bezpečnost

Českou minulost mohly děti poznat i u skupinky nadšenců v uniformách Veřejné bezpečnosti.

Z minulého století zde byla k vidění třeba Jawa 350 nebo sovětská Volha. O atrakci se postarali sběratelé Lubomír Valčík a Roman Nezhyba z Kostelce na Hané a Plumlova.

„Věnuji se sběratelství šest let, toto auto jsem koupil původně v černé barvě, takže jsem jej přestříkal a předělal se vším všudy, aby působilo autenticky. Celkem mi to trvalo dva roky," nechal se slyšet sběratel Roman Nezhyba z Plumlova, jehož volze nechyběla ani funkční vysílačka či houkačka.

Která uniforma komu patří

Akce především vzdělávala, proto nechyběly soutěže, v nichž děti plnily úkoly a odevzdávaly cvičné testy.

„Dostali jsme různé omalovánky, záložky a letáky. Museli jsme totiž třeba poznat, která uniforma komu patří, správně odpovědět, jak se zachovat, když najdeme sirky nebo nám neznámý člověk nabízí bonbon," vyprávěli devítiletý David a sedmiletá Monika z vřesovické základní školy.

„Byli jsme tu i loni, je to výborná akce, kde se děti dozvědí mnoho nových informací a mohou si při tom i zasoutěžit," pochválila akci ředitelka Základní a Mateřské školy alias Radostné školičky ve Vřesovicích Martina Zbořilová.

 

http://prerovsky.denik.cz/zpravy_region/oslavy-dne-vitezstvi-v-lipniku-oceneni-hrdinu-cetnici-i-esenbaci-20140508.html

 

Den vítězství v Lipníku: pocta hrdinům, četníci i "esenbáci"

Oslavy Dne vítězství na náměstí v Lipníku nad Bečvou

Oslavy Dne vítězství na náměstí v Lipníku nad Bečvou Autor: DENÍK/Iva Najďonovová

včera 10:39

Lipník nad Bečvou – Slavnostním nástupem si ve středu 7. května připomenuli v Lipníku nad Bečvou 69. výročí konce druhé světové války. Na ploše náměstí T. G. Masaryka se seřadily místní vojenská posádka i Čestné jednotky Policie ČR.

 

 Otevření se také dočkala stálá expozice věnovaná historii četnictva.

Vzpomínkový akt začal v 10 hodin nástupem jednotek na náměstí. Hlavním smyslem se stalo připomenutí padlých hrdinů města a uctění památky všech válečných obětí.

Lipník se ovšem neobrací jen do minulosti.

Praporčík Vojtěch Školudík byl při této příležitosti oceněn medailí za statečnost. V dubnu letošního roku totiž zachránil z hořícího bytového domu ve Staměřicích osmiletého chlapce.

Oceněni byli i velitel místní posádky podplukovník Zdeněk Fofoňka a starosta Lipníku nad Bečvou Miloslav Přikryl, jenž byl dle vlastních slov překvapen.

„Ocenění bylo mne opravdu překvapením. Je to za dvacet pět let spolupráce s policií ČR ve funkci starosty Lipníku i přednosty okresního úřadu v Přerově. V roce 1993 jsme zakládali záchranný systém s policií ČR, hasičským sborem a armádou," vzpomněl.

„Každý rok ve spolupráci s vojenským útvarem v Lipníku konáme slavnostní nástup a kladení věnců ku příležitosti Dne vítězství na našem náměstí, které je vhodnější, než samotný objekt kasáren," vysvětlil dále událost.

„Veřejnost tak může volně přijít a připomenout si výročí. Vojenská dechová hudba dodává aktu slavnostní nádech a je součástí tradice, kterou se zde snažíme udržet," uvedl starosta.

Jak žili četníci v Lipníku

Dopoledne byla také slavnostně otevřena nová expozice přibližující dějiny místního četnictva.

„Zajímala nás historie četnictva v Lipníku nad Bečvou, nebyly k tomu žádné informace. Neměli jsme přehled o četnických stanicích nebo kdo tu sloužil," řekl velitel policejního obvodu v Lipníku, nadporučík Marek Pecha.

V zemském archivu pak Marek Pecha dohledával informace. Našel třeba i památník četnické stanice.

„Začal jsem pátrat po příbuzných četníků a pár jich našel. Pak se to tak kumulovalo až se podařilo nasbírat tolik materiálu, že jsme v loňském roce udělali výstavu," připomněl akci ve výstavním sále Domečku, která patří pod Městskou knihovnu v Lipníku.

„Po skončení nám bylo líto nechat exponáty v kanceláři," doplnil.

Prostor pro expozici vytvořili z bývalého skladu zajištěných věcí.

Stálá expozice bude díky spolupráci s Turistickým informačním centrem přístupná i veřejnosti, a to vždy o víkendech v rámci pravidelných komentovaných prohlídek.

„Expozice je jedinečná v tom, že popisuje osudy přímo lipenských četníků, kteří tady sloužili. Jedna část je věnovaná i seriálu Četnické humoresky, protože předlohou pro seriál byli skuteční četníci, kteří sloužili na pátračce v Hradci Králové," dodal na závěr Marek Pecha.

 

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode