WALTHER PPS - Police Pistol Slim, tedy policejní pistole s tenkou-štíhlou linií

15.01.2012 01:37

Pistole Walther PPS (Police Pistol Slim, tedy policejní pistole s tenkou-štíhlou linií) firmy Walther vyniká i při ráži 9 mm Luger kompaktními rozměry (celková délka zbraně dosahuje jen 161 mm, výška se pohybuje podle délky zásobníku mezi 112 až 134 mm), hlavně je ale velmi tenká (23 mm) a navíc i téměř úplně plochá a bez výčnělků: její rovné boční plochy ruší prakticky jen jednostranná páčka záchytu závěru vlevo nahoře. Její konstrukce aplikuje nejen osvědčené prvky starších modelů Walther, je na ní ale k nalezení také celá řada prvků nových a dosud nezvyklých.

   

Pistole Walther PPS v provedení First Edition (první, limitovaná série) má ocelový závěr s bílými body zvýrazněnými otevřenými mířidly. Tělo z plastu antracitové barvy je zajímavé efektem jakoby přilévaných vrstev vzhledu vrstevnic. Přední hřbet s naznačenými lůžky pro prsty je zdrsněn stejně jako oba zadní, různě vysoké výměnné hřbety, boky rukojeti zdrsňují jen sady řídkých bradavkovitých výstupků.

 

Automatika pistole Walther PPS pracuje na principu využití zpětného rázu výstřelu s krátkým zákluzem hlavně, uzamykané hranolem nábojové komory do zajímavě designérsky tvarovaného výhozného okénka.

 

Horní plocha závěru pistole Walther PPS před oknem je protažena (jako převis) šikmo dozadu, za oknem zase opatřena šikmým žlábkem. Blok nábojové komory má nahoře vybrání, které umožňuje vidět shora výsek zadní části náboje, zasunutého v komoře (funguje tedy jako vizuální výstražník). Odemykání závěru zajišťuje šikmý hák pod komorou a ocelová kulisa v těle zbraně, vratné ústrojí je teleskopické se dvěma pružinami různých průměrů.

 

Zadní boky závěru pistole Walther PPS jsou zdrsněny širokými úchopovými drážkami, hranolovou mušku v drážce závěru zevnitř přidržuje fixační šroubek, hledí drží ve drážce tvaru "T" vodorovný pružný kolík. Na těle závěru je vpředu před lučíkem krátká lišta Picatinny s pouze jedním ozubem, určená k montáži příslušenství.

 

Do plastového těla pistole Walther PPS je vsazen ocelový kontejner s integrovanými vodícími lištami závěru. V přední části obsahuje kontejner odpružený doraz hlavně s postranními hmatníky, rovněž odpruženou páku záchytu závěru, a spoušťový mechanismus podobný pistolím Glock. Stojina spouště v zadní části kontejneru funguje jako přerušovač, plechový výstupek vyhazovače je situován mezi vodícími lištami závěru.

 

Pistole Walther PPS má předepínaný úderníkový bicí mechanismus, označovaný firmou jako "Striker Fire Action“. Sestava úderníku je podobná Glockům, vzadu má ale navíc červeně zvýrazněný výstražník předepnutí mechanismu.

 

Pistole Walther PPS nemá samostatnou mechanickou pojistku, jazýček spouště ale jistí kývavá páková pojistka "á la Glock" a úderník až do doby, než se úplně stlačí spoušť  automatická pojistka úderníková. Po nabití náboje do komory zůstane tedy úderník v předepnuté poloze, při stlačení spouště se nejprve stiskne jazýčková pojistka, pak se napíná úderník, až před jeho úplným napnutím se odjistí automatická pojistka úderníku a teprve pak dochází k výstřelu.

 

Pistole Walther PPS má přímý schránkový zásobník, který existuje ve třech verzích s různou výškou botky. Zásobník s nejnižší botkou pojme 6, se střední 7 a s nejvyšší celých 8 nábojů 9 mm Luger. Vyšší botky prodlužují současně přední hřbet rukojeti a zlepšují tak úchop zbraně. K pistoli Walther PPS First Edition dodal výrobce všechny tři délky zásobníku.

  

Záchyt zásobníku pistole Walther PPS je obdobný, jako u pistolí Walther P99, oboustranné hmatníky, které se k vypuštění zásobníku stlačují dolů, jsou ale prodlouženy až zhruba do poloviny délky lučíku. 

 

Rozložení pistole Walther PPS k čištění je velmi jednoduché: po vyjmutí zásobníku a kontrole nábojové komory se stiskne spoušť, čímž se vypustí předepnutý úderník. Pak se potáhne závěr mírně vzad a současně se stáhne šikmo uložený doraz hlavně, vybavený po stranách ozubenými hmatníky, směrem dolů. Závěr se následně vypustí vpřed, a z jeho dutiny se vyjme vratné ústrojí a hlaveň.  Originální systém "Qick Safe" přitom zajišťuje zbraň proti neúmyslnému výstřelu, pokud by nebyl před demontáží nebo před výměnou hřbetu rukojeti vyjmut ze zbraně zásobník.

 

Limitovanou sérii pistole Walther PPS First Edition dodal výrobce na trh jen v ráži 9 mm Luger, ovšem v hliníkovém kufříku se dvěma výměnnými hřbety rukojeti a - jak už bylo řečeno - se zásobníky všech tří délek botky, tedy pro 6, 7 a 8 nábojů.

 

Standardní provedení pistole Wather PPS má tělo z černého plastu (Black Polymer) s pískovým dezénem, opět s bradavkami na bocích rukojeti, předním hřbetem rukojeti s lůžky pro prsty a také se dvěma různě vysokými výměnnými zadními hřbety, zdrsněnými stejně jako úchopové plochy závěru. Dodává se v plastovém kufříku s oběma zmíněnými hřbety, se třemi zásobníky, s ocelovými mířidly v provedení se tříbodovými kontrastními body. Vyrábí se v rážích 9 mm Luger pro 6, 7 a 8 nábojů a 40 S&W pro 5, 6 a 7 nábojů.

 

Provedení pistole Wather PPS Police Set se od standardního provedení pistole Walther PPS liší tím, že je dodávána s ocelovými mířidly v provedení se tříbodovými kontrastními luminiscenčními body. Vyrábí se také v rážích 9 mm Luger pro 6, 7 a 8 nábojů a 40 S&W pro 5, 6 a 7 nábojů.

 

 

Technická data pistolí Walther PPS: 

ráže:                                       9x19 mm (9 Luger)                   40 S&W

celková délka (mm):                 161                                          161

celková šířka (mm):                   23                                            23

celková výška

(podle zásobníku, mm):         112/124/134                              112/124/134

délka hlavně (mm):                     81                                           81

délka záměrné (mm):                 137                                          137

celková hmotnost

(bez zásobníku, g):                     550                                          589

obsah zásobníku (nábojů):           6/7/8                                        5/6/7

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode